EKOLOGICZNE I EFEKTYWNE MATERIAŁY BUDOWLANE: WYBÓR ODPORNY NA ZMIANY KLIMATYCZNE
Jak zbudować dom, który będzie odporny na zmiany klimatyczne? Materiały budowlane odgrywają tutaj kluczową rolę. Im bardziej ekologiczne i energooszczędne, tym lepiej dla naszej planety i naszych portfeli. Poniżej przedstawiamy kilka rozwiązań, które warto wziąć pod uwagę przy budowie lub remoncie domu.
1. OCIEPLENIA EKOLOGICZNE – W drodze do emisji „zero”
Głównym zadaniem ekologicznych ociepleń jest znaczne zmniejszenie zapotrzebowania na ciepło i energię elektryczną w domu, co przyczyni się do zmniejszenia emisji dwutlenku węgla. Jako materiały ocieplające proponuje się między innymi wełnę szklaną, korkową, celulozową, a nawet płyty z drewna.
2. PUSTAKI KERAMZYTOWE – Bardziej energooszczędne i ekologiczne od tradycyjnych pustaków
Pustaki keramzytowe są wykonane z lekkiego kruszywa, wapna i gliny, co sprawia, że są lżejsze i bardziej izolują niż tradycyjne pustaki. Dzięki temu ograniczają zapotrzebowanie na energię potrzebną do ogrzewania domu. Są także łatwiejsze w obróbce i produkowane w sposób bardziej ekologiczny od standardowych pustaków.
3. OKNA ZE SZKŁA TRÓJSZYBOWEGO – Zwiększają izolację termiczną i akustyczną
Okna trójszybowe to głównie wysoka izolacja termiczna i akustyczna, co przekłada się na nasze rachunki za energię. Oprócz zatrzymywania ciepła wewnątrz, chronią także przed hałasem z otoczenia. Dzięki szklom trójszybowym, przepuszczana jest mniejsza ilość dźwięków i ciepła niż przez okna wykonane z szkła dwuwarstwowego.
4. FARBY EKOLOGICZNE – Bezpieczne dla zdrowia i przyjazne dla środowiska
Typowe farby na ściany czy meble mogą być szkodliwe dla zdrowia i środowiska. Często zawierają toksyczne związki chemiczne, które uwalniają się w powietrze przez długi czas po nałożeniu. Farby ekologiczne są wolne od takich substancji, co ma pozytywny wpływ na środowisko, ale przede wszystkim na nasze zdrowie. Są także odporne na pleśń i grzyby.
5. MATERIAŁY BUDOWLANE Z RECYKLINGU – Dla zrównoważonego rozwoju
Jakość i wytrzymałość materiałów z recyklingu są porównywalne z nowymi materiałami budowlanymi. Różnica polega przede wszystkim na tym, że materiały te są wytwarzane z odpadów i nie wymagają wykorzystania nowych surowców. Można tu wymienić między innymi cegłę z recyklingu, płaty z recyklingu oraz panele z odpadów drewnianych, które świetnie nadają się do wykończenia ścian czy podłóg.
Podsumowując, wybierając ekologiczne i energetycznie skuteczne materiały, możemy znacząco zredukować negatywny wpływ naszych domów na środowisko i zmniejszyć nasze rachunki za prąd i ciepło.
Najnowsze komentarze