Czosnek to warzywo, przyprawa i zarazem roślina lecznicza. Każdy zna jego smak pomimo iż nawet za nim nie przepada. Możemy go wyhodować we własnym ogródku. Jest niezastąpionym dodatkiem do wielu potraw oraz przetworów. W medycynie ludowej znany jest od wieków.
Czosnek wszystko o hodowli i przechowywaniu.
Uprawa czosnku w przydomowych ogródkach jest bardzo popularna. Jednak ma on dość wysokie wymagania hodowlane. Potrzebuje gleb bogatych w próchnicę i bardzo żyznych. Dlatego warto jest nawieźć ziemię obornikiem w porze jesiennej. Po nawiezieniu należy odczekać rok zanim posadzimy w tym miejscu czosnek. Ważne, aby nie sadzić czosnku w miejscu gdzie poprzedniego roku rosły rośliny cebulowe, gdyż ziemia jeszcze nie zdążyła odpocząć i zregenerować się. W okresie, kiedy dochodzi do zawiązywania główek, przypada to na maj i czerwiec czosnek wymaga regularnego podlewania. To kiedy sadzimy czosnek zależy od odmiany jaką wybierzemy. Czosnek dzielimy na ozimy i jary. Ozimy sadzimy przed zimą na przełomie października i listopada. Ten rodzaj czosnku ma większe i dorodniejsze główki. Do tego rodzaju uprawy doskonale sprawdzą się takie odmiany jak : Harnaś, Ornak, Arkus. Czosnek jary sadzimy wczesną wiosną, ten rodzaj nie wytwarza kwiatostanu. Odmiany czosnku jarego to : Cyryl, Janus, Jankiel. Bardzo ważne jest, aby nie sadzić czosnku kupionego w sklepie spożywczym ( często nie wyrasta) lecz specjalnie do tego przeznaczony w sklepie ogrodniczym. Ząbki czosnku wraz z fragmentem główki sadzimy na głębokości około 5 centymetrów w odstępach około 7-9 centymetrów.
Przechowywanie czosnku.
Czosnek najlepiej przechowywać w suchym oraz chłodnym pomieszczeniu. Świetnie sprawdza się do tego spiżarnia. główki czosnku umieszczamy w koszyczku lub papierowej torebce tak, aby miał dostęp do powietrza w przeciwnym wypadku może zapleśnieć. Optymalna temperatura przechowywania to od15 do 18 stopni Celsjusza. Miejsce przechowywania powinno być zaś w miarę ciemne.
Najnowsze komentarze